Jako marszałek województwa opolskiego mam zaszczyt przewodzić konwentowi skupiającemu marszałków 16 województw. To funkcja przejściowa, sprawują ją kolejni marszałkowie. Nie zmienia to faktu, że to duża odpowiedzialność, ale i szansa. Na pokazanie naszego regionu gościom z całego kraju. To także okazja do spotkań z ministrami i osobami odpowiedzialnymi za rozwój polskich regionów. Podczas pierwszego konwentu zaprosiliśmy gości do zwiedzania pałacu w Mosznej. Zrobił on na wszystkich ogromne wrażenie.

Dla mnie równie ważne były słowa pochwał jakie pod adresem naszego regionu powiedział minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński. Osoba, która wielokrotnie gościła już na Opolszczyźnie.

Konwent to także okazja do spotkania i czasem konfrontacyjnej dyskusji na linii samorząd – administracja rządowa. Niestety nie zawsze przebiega ona harmonijnie. Tym bardziej, że rząd PiS idzie w kierunku wzmacniania kompetencji administracji rządowej kosztem samorządów.

Temu się sprzeciwiamy. Jednak tam gdzie tylko się da, powinniśmy szukać możliwości współpracy. A minister Kwieciński jest osobą bardzo kompetentną.

Czytaj więcej o konwencie marszałków województw w Opolu

Nie zmienia to faktu, że przed nami ogromna szansa na jeszcze lepsze zainwestowanie pieniędzy unijnych w naszych mieszkańców, w region, by się rozwijał.