Oglądając ostatnio kolarstwo torowe w Eurosporcie i sześciodniowe ściganie w Kopenhadze mogłem kibicować Polakom, związanym z województwem opolskim. Nasi medaliści Adrian Tekliński, Wojciech Pszczolarski jadą już w kierunku IO w Tokio. To oni są dla nas samorządowców potwierdzeniem słuszności wspierania sportu, zwłaszcza tego młodzieżowego. Dla opolskich dzieci są natchnieniem i przykładem, że talent i ciężka praca dają efekty. A może w odwrotnej kolejności: ciężka praca i talent.

Zawsze miło wspominam lata spędzone w szkole jako wychowawca, trener młodych ludzi. Praca czasami trudna, ale bardzo wdzięczna, do dziś spotykam swoich wychowanków, Już dorosłych, bo czas leci…

Tym bardziej cieszę się, że jako były nauczyciel wychowania fizycznego, a obecnie marszałek wraz zarządem województwa przekazałem 1 700 000 zł na wsparcie opolskiego sportu. W ramach tej kwoty Opolska Federacja Sportu, Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Opolu, Szkolny Związek Sportowy „Opolskie” oraz Klub Uczelniany AZS Politechniki Opolskiej zrealizują zadania na rzecz dzieci i młodzieży uzdolnionych sportowo. W sumie to 60 dyscyplin sportowych. 345 zawodników z kadr wojewódzkich dzieci i młodzieży wraz z trenerami odbędzie od 20 do 50 dni zgrupowań szkoleniowych w ośrodkach sportowych. Dodatkowe zapewnione będzie szkolenie w środowiskach wiejskich i akademickich.

To nie jedyne pieniądze na sport w tym roku. W sumie na wsparcie sportu przewidziano w tegorocznym budżecie województwa 4,7 mln zł. Z tego jeszcze 2,1 mln zł podzielone zostanie w ramach konkursów, a pół miliona przeznaczymy na stypendia sportowe.

To dobrze zainwestowane pieniądze, bo w nasze dzieci, ich zdrowie i przyszłość.