Inwestujemy z myślą o mieszkańcach opolskiego. To samorządowcy finalizują wieloletnie przygotowania inwestycji drogowych, modernizacji związanych m.in. z zakupem autobusów, budową ścieżek rowerowych, centrów przesiadkowych czy służbą zdrowia. Początek roku to szereg podpisanych umów, które są finałem wieloletnich prac wielu instytucji.

Zdrowie i szpitale

Unowocześnione szpitale, sprawniejsza służba zdrowia, mniejsze kolejki do lekarza, mniej stresu przed okienkiem rejestracyjnym. Tak poprawić ma się nasze oczekiwanie do specjalistów dzięki wprowadzonemu projektowy e-usług medycznych.

Podpisałem już umowę w Nysie i Głubczycach. Nyska inwestycja warta jest ponad 1,1 mln zł, z czego dofinansowanie unijne, które przekazał urząd marszałkowski województwa opolskiego, to ponad 940,5 tysiąca złotych. W Głubczycach na tą inwestycję wydanych zostanie ponad 2,652 mln złotych.

Nie będzie trzeba wychodzić z domy, aby zarejestrować się do lekarza, sprawdzić termin przyjęcia na oddział szpitalny. W samym gabinecie lekarskim specjaliści będą bez problemu mogli zapoznać się z całą historią leczenia pacjenta, zlecić badania czy konsultować się on-line z innymi lekarzami.

Do końca roku oddana zostanie do użytku stała Baza Śmigłowcowa Służby Ratownictwa Medycznego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polskiej Nowej Wsi. Od podstaw będą wybudowane obiekty służące ratownikom i hangar dla helikoptera.

Z budżetu województwa na ten cel zostanie przekazane 7,74 mln złotych (pierwsza umowa została podpisana na 6,45 mln złotych, a następnie zwiększona o 1 293 067 zł.

Inwestujemy w drogi

Rozpoczęły się również prace związane z budową dróg, chociażby obwodnice omijające Malnię i Chorulę czy Dobrodzienia. Na początku roku oddaliśmy drogę łączącą Kocury z Dobrodzieniem, dzięki temu Olesno zostało świetnie skomunikowane z autostradą.

W Gogolinie zostaje wybudowany wiadukt. W centrum miasta nie będzie korków. Wyremontowana będzie również droga z Opola do Namysłowa. W tym roku zaplanowaliśmy 23 inwestycje na drogach wojewódzkich o wartości ponad 187 mln złotych.

Remontowane będą drogi m.in. w:  Przylesiu, Pietni, Rzepcach, Nowej Cerekwi i Pogórzu. Ważne są także inwestycje, które poprawią atrakcyjność turystyczną Opolszczyzny. Za 2 lata z Prudnika będzie można rowerem bezpiecznie dojechać do Zamku w Mosznej. Przypomnę, że finał zeszłego roku, to otwarcie obwodnicy Czarnowąsów. To dowód na umiejętną współpracę wielu osób. Od początku wszyscy widzieli sens w tej inwestycji, bo wpływa ona na komfort życia mieszkańców Czarnowąsów, osób dojeżdżających do Opola i poprawę komunikacji w tej części województwa.

Nauka

Co mnie najbardziej cieszy, inwestujemy również w naukę.

29,7 mln złotych dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ożywi prószkowską Pomologię. Wiosną mają rozpocząć się prace związane z powstaniem Centrum Badawczo-Rozwojowego Uniwersytetu Opolskiego. Nowoczesna infrastruktura, laboratoria, poletka uprawne na terenach dawnej Królewskiej Akademii Nauk. Dodatkowo w samym Opolu zostanie zbudowany budynek w którym będą prowadzić swoje prace naukowcy. Całkowita wartość projektu, to ponad 42,8 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to prawie 29,7 mln zł.

To jest jeden z pomysłów, aby to co odbudowujemy zadedykować konkretnej grupie społecznej. Projekt uczelni poddaje rewitalizacji, to co kiedyś służyło szkole ogrodniczej. Ważnym komponentem jest ten naukowo-badawczy. Będą tam odbywały się prace badawcze. Naszym życzeniem jest aby partnerem w tym projekcie były firmy zajmujące się m.in. ochroną roślin, zajmujący się branżą rolniczą. Centrum naukowo badawcze będzie prowadziło działalność zarobkową, to jest jeden z trendów, które sprawdziły się za zachodnią granicą.

Marszałkowski Budżet Obywatelski dla realizacji marzeń

Dzięki Marszałkowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu realizowane są pomysły wielu grup społecznych, zarówno młodzieży, seniorów, społeczników i sportowców. Jesteśmy na początku kolejnej drugiej już edycji. Więc podsumujmy pierwszą, która przerosła moje oczekiwania. Zarówno w liczbie złożonych wniosków, jak i zainteresowaniu w trakcie głosowania. Szczególny jest dla mnie zakup czepka chłodzącego, który wykorzystywany jest w trakcie chemioterapii.

Urządzenie warte 150 tysięcy złotych pozwala na zachowanie  w wielu przypadkach włosów w trakcie chemioterapii. Należy dodać, że Opolskie Centrum Onkologii, przeprowadza wiele innowacyjnych zabiegów, wiele z nich jest bezinwazyjnych. Dzięki 3 milionom złotych, dzieci mogą uczestniczyć wielu przedsięwzięciach, artystycznych, sportowych, rozwijających ich wyobraźnie. Organizowane są koncerty, wydarzenia sportowe, rekreacyjne. Mieszkańcy regionu mieli wtedy z 117 zgłoszonych, 25 pomysłów do wyboru. Głosowało na nie ponad 100 tysięcy osób.

Pomagamy również przedsiębiorcom.

26 mln zł przeznaczyliśmy na doradztwo i szkolenia dla firm. Wnioski o wsparcie z tej puli przedsiębiorcy mogą już składać do Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Firmy mogą dostać 12, 24 lub 48 tys. zł. To pieniądze z unijnej puli z lat 2007-2013, które po raz kolejny będą przeznaczone na zwrotne wsparcie dla przedsiębiorców.

Takie wykorzystanie tych pieniędzy pokazuje, jak efektywne są one dla opolskiej gospodarki. Dzięki temu, że po raz kolejny będą mogły być obrócone jako pula na pożyczki, po raz kolejny będą wspierać działalność opolskich przedsiębiorstw.

Jesteśmy docenieni przez ministerstwa

Województwo Opolskie zostało również bardzo dobrze ocenione w trakcie Konwentu Marszałków Województw RP. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że Opolszczyzna bardzo dobrze wydaje fundusze europejskie i jest pod tym względem w czołówce wszystkich regionów.

Przypomnę, że pod względem kontraktacji jesteśmy liderem, zajęliśmy pierwsze miejsce jak chodzi o  wydatkowanie. Realizujemy około 1000 projektów, a 655 z nich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Suma wszystkich inwestycji wynosi 6,5 miliarda złotych.

Te wszystkie działania podejmujemy z myślą o mieszkańcach regionu. Te wszystkie inwestycje będą nam służyły lata.