Do 18 sierpnia czekamy na zgłoszenia propozycji w konkursie naNajlepszą przesrzeń publiczną w województwie opolskim. Dotychczas, podczas dziesięciu edycji konkursu, wyłoniono 51 najlepszych realizacji w województwie opolskim.

Przez ostatnią dekadę komisja oraz internauci ocenili 191 zrealizowanych projektów, a wśród nich parki, centra miast, biblioteki czy miejsca rekreacji. Tegoroczna edycja konkursu oprócz tradycyjnych kategorii, wyłoni Najlepszą Europrzestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego, spośród wszystkich dotychczas nagrodzonych i wyróżnionych inwestycji zrealizowanych przy finansowaniu UE.

Miejsca, które kiedyś nam się kojarzyły z różnymi wspomnieniami, przybierają czasem nowe funkcje. W ostatnich latach stawia się na oddanie przestrzeni mieszkańcom. Funkcja rewitalizacyjna infrastruktury wokół nas musi być ukierunkowana na mieszkańców i przyszłych użytkowników. Dlatego też pierwsza kategoria, tj. „najlepsza przestrzeń publiczna”, oceniana jest przede wszystkim pod kątem możliwości korzystania z tej przestrzeni przez ludzi, tworzenia wokół niej miejsc integracji lokalnej i możliwości rozwiązywania problemów w danym obszarze. To nie tylko świetna nawierzchnia, ciekawa konstrukcja czy też np. nowa elewacja, ale przede wszystkim przekonanie o tym, że ludzie będą się tam dobrze czuć. To daje impuls do kontynuacji takich przedsięwzięć.

Szczegóły konkursu na Najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego.