Województwo opolskie zajęło drugie miejsce w Rankingu Wydatków Inwestycyjnych Samorządów 2016-2018, opublikowanym przez czasopismo „Wspólnota”. Tym samym poprawiło swoją pozycję z ubiegłorocznego zestawienia aż o cztery pozycje.

Ten ranking, autorstwa prof. Pawła Swianiewicza z Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej Uniwersytetu Warszawskiego, jest od lat jednym z najważniejszych zestawień, pokazujących aktywność samorządów w Polsce.

Województwo opolskie jest jednym z regionów, które zanotowały największy skok w rankingu. Jak piszą jego autorzy, „to zasługa przemyślanych, wieloletnich programów inwestycyjnych”.

Wspomniany skok Opolszczyzny w rankingu jest rzeczywiście znaczący – w ubiegłym roku zajmowaliśmy szóste miejsce, a dwa lata temu – ósme.

Na inwestycje w latach 2016 – 2018 wydaliśmy 202 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ranking wygrało województwo podlaskie z wynikiem 216 zł (dla porównania ostatni region – łódzkie – to wydatki na poziomie niespełna 69 zł na jednego mieszkańca).

Dziękuję mieszkańcom, bo to bardzo dobre drugie miejsce jest wynikiem ich pracy!

 

Uroczysta gala wręczenia nagród już 2 października podczas Gali Inwestorów Samorządowych w Katowicach.

Cały ranking na stronie:

http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/07_2019/Nr_19_Ranking_-_Liderzy_inwestycji.PDF