Blisko 481 mln zł trafiło do końca stycznia na konta opolskich firm realizujących projekty z unijnym dofinansowaniem w latach 2014-2020. A to jeszcze nie koniec, bo część wniosków wciąż jest realizowana lub oceniana. We wszystkich podpisanych do końca stycznia umowach o dofinansowaniu pula unijnego wsparcia zarezerwowana dla firm to prawie 734 mln zł. 

To ogromna kwota pieniędzy, która z pewnością napędzała i wciąż jeszcze będzie napędzać naszą gospodarkę. Warto podkreślić, że unijne dotacje przynoszą korzyści nie tylko firmom, które je otrzymują, ale także ich podwykonawcom czy partnerom biznesowym.

Największa pula pieniędzy unijnych z lat 2014-2020 na wsparcie biznesowych pomysłów opolskich przedsiębiorców przeznaczona została na innowacje. W pięciu ogłoszonych i rozstrzygniętych przez OCRG naborach zarząd województwa przyjął do dofinansowania łącznie 87 innowacyjnych projektów.  Te projekty wsparto w sumie kwotą prawie 189,3 mln zł. Dzięki tym pieniądzom powstały miedzy innymi centra badawcze i innowacje w skali  świata. Takie jak na przykład wysięgnik do kamer stabilizujący obraz podczas scen pościgu czy maty służące do odciągania soli drogowej z gleby wokół drzew czy na pasach zieleni.

W ubiegłym roku, gdy gospodarka musiała zmierzyć się z pandemią koronawirusa, zarząd województwa przekazał unijne pieniądze także na finansowe wsparcie dla firm: 51 mln zł zostało przeznaczonych na tzw. pożyczki płynnościowe, a 32,8 mln zł na granty na kapitał obrotowy.

Dzięki unijnym pieniądzom z lat 2014-2020, nie tylko tym przyznawanym w naborach OCRG, wzrosła atrakcyjność woj. opolskiego dla inwestorów. Na inwestycje w drogi (wojewódzkie, lokalne i dojazdy do terenów inwestycyjnych) w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Opolskiego przeznaczono prawie 660 mln zł, a na uzbrojenie terenów inwestycyjnych prawie 40 mln zł. Efekt to m.in. pozyskani inwestorzy i miejsca pracy.  W sumie w latach 2014-2020 „tak” Opolszczyźnie powiedziało 57 inwestorów, którzy mają stworzyć lub już utworzyli 9630 miejsc pracy.  Zadeklarowana przez nich wartość inwestycji to ponad 2 miliardy 191 milionów euro. Część tych pieniędzy z pewnością już trafiła albo trafi do opolskich podwykonawców tych firm.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na wsparcie firm i lokalnego biznesu w woj. opolskim zarezerwowano 160 mln euro.